Saç PRP nedir ?

Saç PRP nedir?

Saç PRP'si özellikle saç dökülmelerine fayda sağlayan etkili yöntemlerden bir tanesidir. Kanımızda var olan Plated, diğer adıyla trombosit hücreleri, vücutta yara iyileştirici, onarıcı, yenileyici etki yapıyor. Aynı şekilde etkiyi saç ekimi sırasında ve saç ekimi sonrasında saç derisine fayda sağladığını biliyor ve trombositlerin bu etkisinden saç prpsi yoluyla yararlanıyoruz.

Saç PRP’sinin faydaları

Ciltteki kırışıklıkları gidermede, esneklik ve parlaklık kazandırmada, iyileşmesi uzun süren yara, yanık tedavisinde de kullanılan PRP, özellikle saç dökülmesini tedavi etmek amacıyla da sıklıkla kullanılıyor. Saç Prp'si çok doğal, alerji riski olmayan, tatbik edilmesi kolay ve güvenilir bir uygulamadır.

Saç Prpsine, güçlendirici takviye uygulamalar olarak bakıyoruz. Saç ekiminin zahmetli ve uğraşı gerektiren bir işlem olduğunu düşünürsek, saç prpsi saç ekiminden alınan başarı oranını artıran, deneylerle kanıtlanmış bir uygulamadır. Saç prpsi, sadece saç ekimi yaptıran kişilerde değil, mevcut saç köklerini beslemek isteyen, saç dökülmesişikayeti olan hastalarımıza da uyguladığımız etkili bir yöntemdir. 

Saç ekimi ve PRP

Saç ekimi yapıldıktan sonra uygulanan saç PRPsi, solüsyonun içindeki besleyici ajanlar ve büyüme faktörü etkisiyle, ekilen alanı ve dikilen yeni saç köklerini destekleyerek, saç ekiminden alınan verimin artmasına fayda sağlar. Hem saç kökleri beslenir, hem de saçlı deri, yeni saç köklerinin mevcut alana tutunmasını ve kılcal damarlar vasıtasıyla derhal beslenmesini destekler. Prp solüsyonun içerisindeki VEGF hormonu, saç köklerinin çevresinde yeni ve camlı kan damarlarının oluşmasını sağlayarak bu etkiyi çifte katlamış olur.

Saç Prp uygulaması

Saç Prpsinde ekimden hastanın kanı tüpe alınır. Alınan kan laboratuvar ortamında santrifüjlenir, trombosit yönünden zenginleştirilir, gerektiği durumda içine, kişinin ihtiyacına göre ilave maddeler konur. Uygulama öncesi isteğe bağlı lokal anestezi kremi sürülebilir. Hazırlanan PRP solüsyonu, çok ince uçlu iğneler vasıtasıyla, saçlı bölgeye enjekte edilir. Kişiye özel protokellerin kullanıldığı saç prpsinde genellikle 1’er hafta arayla 3 veya 4 seans şeklinde uygulama yapılır. Duruma göre 30-45 dakika civarında sürer. Uygulama sonrası kızarıklık olabilir. Bu durum birkaç saatte geçer. Cildin tahriş olmaması için güneşten korunmalı, makyaj yapılmamalı, cilde temas edilmemelidir. 

X